W ostatnich dniach uczniowie klas III gimnazjum, którzy stanęli przed niełatwym wyborem szkoły średniej, mieli okazję przyjrzeć się z bliska propozycjom edukacyjnym przygotowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr1 w Krasnymstawie. Po Targach Edukacyjnych oraz zorganizowanych w kwietniu we wszystkich szkołach Dniach Otwartych, przyszła pora na bardziej „praktyczne” spojrzenie na ofertę edukacyjną szkoły. „Spacer po zawodach” to możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach, ściśle związanych z dalszym kierunkiem edukacyjnym, poznanie środowiska szkolnego, rynku pracy, wzięcia udziału w praktycznej lekcji nauki zawodu.
Nasz spacer rozpoczęliśmy od wizyty w pracowni gastronomicznej. Króciutkie wprowadzenie do tematu i zadanie praktyczne: własnoręcznie przygotować rurki z kremem. Lekcja w kuchni od A do Z, czyli od przygotowania formy, poznania przepisu, wyrobienie ciasta i masy poprzez wypiekanie wyrobu, aż do … pysznej konsumpcji. Z tajnikami kulinarnej sztuki zapoznawały nas panie: Katarzyna Oleszczuk i Agnieszka Pawlas – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, a zespołom uczniowskim asystowali starsi koledzy i koleżanki: Szymon, Przemek, Ola i Iwona - uczniowie klasy zawodowej oraz technikum żywienia i usług gastronomicznych. Trzeba przyznać, że zespoły męskie w kuchni dawały sobie radę nie gorzej niż dziewczęce. Prysł kolejny stereotyp o zawodzie tylko dla kobiet :)
W środę, ścieżka edukacyjna zaprowadziła nas na dział mechaniczny i budowlany. Pan Piotr Sroczyński wprowadził nas w tematykę komputerowego programowania elementów metalowych, sterowania obrabiarkami CNC, a pani Sylwia Rysak zademonstrowała przykład projektu budowlanego związanego z wystrojem wnętrz. Po warsztatach mechanicznych oprowadził nas pan Waldemar Szewczyk. Odwiedziliśmy także dział budowlany, gdzie pani Dorota Ociepa i pan Bogdan Orłowski przybliżyli nam charakter pracy inżyniera budowlanego i murarza. Na koniec wycieczki –niespodzianka: odwiedziliśmy jeden z zakładów produkcyjnych, w którym uczniowie szkoły odbywają praktyki i pracują zawodowo jako absolwenci szkoły. Po raz pierwszy zajrzeliśmy do wnętrza maszyny, w której laser wycina precyzyjnie skomplikowane formy w grubych stalowych elementach. W naszym regionie jest kilka tak nowoczesnych zakładów pracy, w których bez problemu znajdują zatrudnienie najlepsi uczniowie – specjaliści w swoim fachu.
Dla tych, którzy od pracy przy maszynach technicznych wolą pracę przy biurku, być może czeka zawód ekonomisty. Na szczęście czasy, gdy ekonomista musiał wykonywać skomplikowane obliczenia korzystając tylko z kalkulatora – odeszły w przeszłość. Dzisiaj liczy się wiedza i dobra znajomość oprogramowania finansowo-księgowego, takiego jak choćby InsertGT. Panie: Katarzyna Mańko, Małgorzata Typiak, Bożena Cieszko-Pankiewicz i Monika Łepik przygotowały praktyczne zajęcia, w których w programie komputerowym uczyliśmy się jak zaplanować i osiągnąć przychody, oszacować koszty inwestycji i obliczyć zysk z prowadzonej działalności. W drugiej części zajęć nasza firma „rozpoczęła działalność”. Wraz z asystentami, uczniami technikum ekonomicznego, wzięliśmy udział w grze symulacyjnej: prowadzenie firmy produkującej papierowe kaczki.
Pomysł "spacerków" bardzo przypadł nam do gustu - w przyszłym roku także chętnie weźmiemy w nich udział.