5 listopada uczniowie z klas II i III gimnazjum pod opieką trójki nauczycieli z naszej szkoły udali się na dwudniową wycieczkę do Krakowa. Po drodze mieliśmy okazję zwiedzić odrestaurowany zamek królewski w Niepołomicach. Następnie odwiedziliśmy historyczną, nieczynną kopalnię soli w Wieliczce. 135 metrów pod ziemią, poruszając się labiryntem solnych korytarzy, poznaliśmy tradycje i dzieje wielickiej kopalni.
Błądząc wśród krętych chodników natknęliśmy się na przesympatycznego, choć nieco hałaśliwego Skarbka, strzegącego tajemnic sztolni i solnych żup. Zobaczyliśmy również piękną kaplicę św. Kingi, do której są organizowane pielgrzymki z całego świata! Warto wiedzieć, że Wieliczka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy wiedzieliście, że kopalnia liczy 9 poziomów, łączna długość chodników i wyrobisk przekracza 300km, a pierwsze studnie, z których wydobywano sól zaczęto drążyć w tym miejscu na przełomie XII i XIII wieku? Cześć chodników została zasypana ze względów bezpieczeństwa, a wiele z nich nie jest udostępniona zwiedzającym.Wieczorem spacer po Rynku i sesja fotograficzna miasta skąpanego we mgle ;)
Drugiego dnia przenieśliśmy się na chwilę do epoki renesansu, zwiedzając zamek na Wawelu. W reprezentacyjnych komnatach królewskich, podziwialiśmy zbiór arrasów zakupionych przez Zygmunta II Augusta. Mieliśmy też szansę zobaczyć zbrojownię, skarbiec oraz krypty królewskie – miejsce spoczynku polskich władców i osób zasłużonych w polityce i kulturze. Następnie udaliśmy się do Katedry wawelskiej zwiedzając kaplice i poznając tajemnice królewskich nagrobków. Po wejściu na dzwonnicę , wypowiadając w myślach życzenie, dotknęliśmy najsłynniejszego polskiego dzwonu, nazwanego Dzwonem Zygmunta. Następnie przeszliśmy Traktem Królewskim w kierunku miasta. Zwiedziliśmy kościół pw. Św Franciszka z Asyżu i obejrzeliśmy znakomite witraże Stanisława Wyspiańskiego. Weszliśmy do synagogi, gdzie mogliśmy zobaczyć świętą księgę Żydów - Torę, oraz poznaliśmy zwyczaje i elementy związane z Judaizmem. Naszą wycieczkę zakończyliśmy, oglądając wnętrze kościoła Mariackiego.
Do Krasnegostawu wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń i wiedzy na temat historii naszego kraju. Mamy nadzieję, że to nie była nasza ostatnia wizyta w Krakowie, a zdjęcia z wycieczki może zachęcą innych do odwiedzenia tego prastarego grodu królewskiego
- Julia Ogonowska, uczennica klasy II A