Dnia 23 maja uczniowie klasy IIb oraz IIIb gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Opiekunami były: pani Teresa Laskowska oraz pani Barbara Huszcza.

 Z Krasnegostawu wyruszyliśmy o godzinie 5.30. Mimo tak wczesnej pory wszyscy byli w dobrych humorach. Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do stolicy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed sześćdziesięciu lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”. W oddzielnym pomieszczeniu eksponowane są maszyny drukarskie z lat czterdziestych, wszystkie są sprawne i drukują m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, “Biuletyn Informacyjny” oraz ulotki okolicznościowe.Centralnym punktem drugiej części ekspozycji w hali z Liberatorem, jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Dopełnia ją część poświęcona alianckim zrzutom. W podziemiach znajduje się sala „Niemcy”, przedstawiająca Powstanie widziane oczami tych, przeciwko którym wybuchło. Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe.

Potem udaliśmy się na Stare Powązki. Spoczywają tam osoby zasłużone dla naszej Ojczyzny. Udało nam się znaleźć groby Czesława Niemena i Władysława Reymonta. Następnie przeszliśmy na powązki wojskowe. Nasza grupa złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach, Alka, Zośki i Rudego – bohaterów książki ,,Kamienie na szaniec”. Widzieliśmy również pomnik ofiar Katynia i tych, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

Kolejny punkt programu – właściwie główny cel wyjazdu - to „Niewidzialna wystawa”. Niewidzialna Wystawa to wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której mogliśmy wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, równowagi…Czy godzina bycia niewidomym może otworzyć oczy? Naszymi przewodnikami były osoby niewidome. Dzięki nim mogliśmy odbyć niezwykłą podróż do ich świata i wypróbować, jak radzimy sobie bez pomocy wzroku. Nie było łatwo ale za to bardzo ciekawie. Mieliśmy okazję poznać trudności z jakimi na co dzień spotykają się niewidomi i nauczyć się pomagać im we właściwy sposób. Wystawa robi ogromne wrażenie I daje dużo do myślenia :) Niewidzialna Wystawa chce zbliżyć do siebie perspektywy doświadczania jednego świata - osób widzących i niewidomych, a poprzez pozytywne przeżycia nauczyć nas, jak możemy im pomóc oraz jak ich zrozumieć. Pod opieką niewidomych Przewodników odwiedzamy  specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. Poznajemy różne miejsca z życia wzięte. Niesamowita kompozycja dźwięków i zapachów pozwoli Ci zapomnieć, że jesteś na wystawie… Doświadczasz jak poruszać  się w miejskim zgiełku, jak zapłacić za kawę w barze, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach , jak przejść przez strumień …

Po Warszawie przemieszczaliśmy się tramwajami. Oczywiście nie obyło się bez przygód 

Zobaczyliśmy również Stadion Narodowy, przespacerowaliśmy się po Starówce oraz uczestniczyliśmy w Warszawskich Targach Książki. Ostatnią atrakcją był multimedialny pokaz fontann.

Do domu wróciliśmy ok. 1 nad ranem, zmęczeni, ale zadowoleni. Z umysłami pełnymi wrażeń, gotowi na następne przygody.

Iza IIB

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05
  • 06
  • 07
  • 08
  • 09
  • 10
  • 11

 


 

Wydarzyło się...

godło Rzeczpospolitej Polskiej - biały orzeł na czerwonym tle

 

 

REKRUTACJA

 

Aktywna tablica - banner informacyjny programu

 

Bezpieczna

 szkoła +

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

miniaturka plakatu BOHATERON

Miniaturka obrazka

 Baner akcji Razem na Święta

Banner akcji Szkoła w Pilotażu Programowania

 

LSCDN

konkursy

Zawodowy strzał w 10 - link do informatora o szkołach ponadgimnazjalnych