18 kwietnia 2013 roku odbyła się klasowa wycieczka do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, które znajduje się obok kościoła św. Franciszka Ksawerego. Uczestnikami wycieczki było szesnastu uczniów z klasy II A oraz nauczyciel – opiekun pani Iwona Grzywna. Wycieczka odbyła się w ramach poznania dóbr kulturalnych naszego regionu.
Wchodząc w bramę muzeum i biblioteki miejskiej, uwieczniliśmy ten dzień pamiątkowym zdjęciem. Następnie przeszliśmy z przewodniczką do korytarza, w którym ustawione były gabloty z przedmiotami pochodzącymi z czasów prehistorycznych. Najciekawszym obiektem był fragment odrestaurowanych murów miejskich.
Później przeszliśmy do galerii z portretami fundatorów muzeum, Kolegium Jezuickiego oraz kościoła pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego. Podziwialiśmy pejzaże Krasnegostawu namalowane przez miejscowych artystów.
Zwiedzaliśmy także salę z zabytkami sakralnymi, w której znajduje się wspaniała, zdobiona Biblia z XVIII wieku pochodząca z Moskwy. Po wysłuchaniu zadziwiającej historii tej księgi z ust przewodniczki, przeszliśmy na wyższą kondygnację, gdzie znajdowały się wspaniale rzeźbione i ozdobione meble mieszczańskie i szlacheckie. Większość z nich pochodziła z końca XVII wieku. Ciekawymi obiektami były misternie rzeźbione komody, przestronne szafy, oraz kryształowe lustra. Najpiękniejszym meblem okazała się skrzynia posagowa: duża, pięknie zdobiona, wykonana ze szlachetnego drewna.
Następnie przeszliśmy do pomieszczenia z odrestaurowaną kuchnią wraz z autentycznymi przyborami codziennego użytku. Bardzo ciekawym narzędziem była odlewnica do świec, przypominająca średniowieczny żyrandol z podstawioną pod nim żelazną misą. Jako kolejną atrakcję przedstawiono nam salę zawierającą rekonstrukcję izby wiejskiej. Znajdowały się w niej dawne narzędzia rolnicze, sprzęty domowe oraz warsztat tkacki. Najciekawszym eksponatem był ul wydłubany w pniu drzewa i pokryty słomianym dachem. Urządzenia te były wykonane własnoręcznie przez ludzi. Świadczy to o dużych umiejętnościach manualnych i konstruktorskich ówczesnej ludności. Największe wrażenie zrobiła stała rekonstrukcja kuźni z końca XVIII w i początków XIX w.
Następną ekspozycją była kolekcja numizmatyczna. Ciekawymi elementami były monety zwane ‘’ gładyszami ‘’, które nazwę swą zawdzięczają gładkim awersowi i rewersowi. Największym uznaniem i zachwytem cieszyła się sala militarna. Mogliśmy tam na własne oczy zobaczyć interesujące i niepowtarzane egzemplarze broni białej, czarno - prochowej oraz automatycznej. Interesującą bronią był oryginalny polsko – rosyjski karabin automatyczny AK- 47 (Automat Kałasznikowa).
Mimo naszego szczególnego zainteresowania wystawą broni – szczególnie ze strony chłopców - czas zwiedzania dobiegł końca i musieliśmy wrócić do szkoły. Wycieczkę uważamy za udaną. Wspólnie z klasą mile spędziliśmy czas i zdobyliśmy wiele ciekawych informacji, wzbogaciliśmy swoją wiedzę historyczną o życiu w dawnych czasach.
Regionalne Muzeum w Krasnymstawie posiada wiele atrakcyjnych eksponatów z różnych okresów historycznych. Wystawy i eksponaty muzealne były ciekawe i fascynujące. Polecamy wszystkim jego odwiedzenie.
Mateusz Chlebuś i Maciej Kata / kl. II a gimnazjum