O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało Polskie Radio o godzinie 6:00, nadając przemówienie generała Jaruzelskiego. Wyłączono komunikację telefoniczną, ocenzurowano korespondencję , ograniczono możliwość przemieszczania się, wprowadzając godzinę milicyjną (w początkowym okresie od 19:00, następnie od 22:00 do 6:00), jednocześnie zakazano zmiany miejsca pobytu, wstrzymano wydawanie prasy, zamknięto granice państwa i lotniska cywilne, a także czasowo zawieszono zajęcia w szkołach.
W odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego struktury NSZZ Solidarność podjęły akcje protestacyjne. ZOMO sukcesywnie pacyfikowało kolejne strajki: w Stoczni Gdańskiej , hucie w Krakowie, w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie, w stoczni w Szczecinie, w Hucie Katowice. Największy opór stawiły siłom bezpieczeństwa kopalnie węgla kamiennego na Śląsku: "Manifest Lipcowy", ,,Wujek”, Ziemowit”, ,, Piast”.
Sprzeciw wobec wprowadzenia stanu wojennego przybierał różne formy. Większość aktorów i twórców zbojkotowała zaistniałą sytuację, odmawiając występów w mediach. Zwykli obywatele, przeciwni polityce gen. Wojciecha Jaruzelskiego, zaczęli nosić na ubraniu ,,oporniki”- jako symbol protestu lub z premedytacją spóźniali się do pracy, aby zamanifestować swoje poglądy polityczne (symbolem nowego stylu pracy został ślimak i żółw). W wielu polskich miastach ludzie spontanicznie wydawali amatorskimi metodami ulotki i plakaty o treści antyrządowej i antykomunistycznej. Na budynkach, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, zaczęło się pojawiać coraz więcej antyrządowych napisów, na przykład takich, jak : "WRON won za Don", "Zima wasza, wiosna nasza", "Orła wrona nie pokona". Symbolem oporu stała się oznaczająca zwycięstwo litera V (victoria), a popularność zyskał zając, którego podniesione uszy tworzyły ten znak. Dochodziło także do przemianowywania nazw ulic, w Nowej Hucie zmieniono nazwę Alei Róż na Zomostrasse .
Aby przybliżyć dzieciom i młodzieży wydarzenia z historii najnowszej Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie zorganizował konkurs na plakat w dowolnej technice plastycznej nawiązujący do tych wydarzeń pt. „WRON 13 grudnia – 30 lat później”. Prace wykonane przez uczniów przedstawiają przemyślaną, ujętą w ramy plastyczne, samodzielną interpretację wydarzeń związanych ze stanem wojennym.
Plakaty wykonali:
- Bartłomiej Krawiec kl. I b - ,, Pamiętamy”
- Weronika Stefańczyk kl. III a- ,, Krwią zapłaciliśmy 13.12.1981 za wolność”
- Agnieszka Chwiejczak kl. I c- ,,Cierpienie 13.12.1981 r. było drogą do wolności”
- Patryk Manachiewicz kl. I c- ,, Przedświąteczna niespodzianka 13.12.1981 r.”
- Marcin Krawiec kl. III b- ,, Nie rozdziobały Nas kruki i wrony”
- Weronika Słabek kl. III b ,, Przez cierpienie do zwycięstwa ”