W minionym roku szkolnym korzystaliśmy z licznych zasobów zakupionych w #LaboratoriaPrzyszłości. Uczniowie mieli możliwość korzystania z robotów Photon, Lego education spike prime, zestawów narzędzi warsztatowych, okularów VR, aparat fotograficzny oraz mieć możliwość zobaczenia możliwości drukarki 3D. Wykorzystywaliśmy je zarówno na lekcjach informatyki, techniki, geografii, matematyki jak i zajęciach w świetlicy szkolnej.
Zajęcia z wykorzystaniem robota Photon przenoszą dzieci w fascynującą podróż do świata programowania. Uczniowie programują robota za pomocą telefonów i tabletów. Poprzez zadania stawiane robotowi określają jego ruch, wydawanie dźwięku i zmianę koloru czułek. Dzięki specjalnie zaprojektowanym elementom maty edukacyjnej, uczniowie mogą operować robotem projektując dla niego różne wyzwania, zgłębiając przy tym tajniki programowania. Uczniowie klas I – III, polubili swoich nowych przyjaciół i chętnie główkowali nad nowymi zadaniami. Gra „Święta Photona” urozmaiciła lekcję matematyki w klasie IV. Zajęcia świetlicy szkolnej nieobyły się bez Photonów. Innowacja fotograficzna „Szkoła w obiektywie uczniów klas III” umożliwiła uczniom zapoznanie się z obsługą aparatu fotograficznego oraz oglądanie zdjęć 3d w okularach VR. Koło geograficzne chętnie korzystało z możliwości zobaczenia widoków z Mars czy Mount Everestu oraz z zaciekawieniem pracowali nad modelami turbin wiatrowych. Na lekcjach techniki uczniowie korzystają z materiałów interaktywnych serii „Laboratorium przyszłości”. Jest to seria materiałów edukacyjnych, w skład których wchodzą plansze interaktywne oraz schematy poglądowe, które pomagają w kształceniu kompetencji przyszłości wśród uczniów. Zestawy zawierają też inne materiały interaktywne, takie jak zdjęcia, ilustracje czy filmy. Dodatkowo zestawy uzupełniają duże plansze do powieszenia w klasie. Z serią pracować można na dowolnym urządzeniu multimedialnym – tablicy interaktywnej, komputerze stacjonarnym czy laptopie. Dzięki programowi „Kompetencje techniczne i praktyczne” uczniowie poznają rodzaje materiałów konstrukcyjnych (metal, drewno, tworzywa sztuczne itd.), znaki drogowe oraz budowę roweru. Podczas realizacji zagadnień zawartych w podstawie programowej związanych z inżynierią materiałową, mechatroniką i technologią wytwarzania bardzo pomocne są zakupione „Zestawy narzędzi warsztatowych ucznia do zajęć technicznych” przydatne podczas obróbki materiałów konstrukcyjnych takich jak papier, tworzywa sztuczne oraz drewno. Podczas przeprowadzania czynności przygotowawczych do obróbki materiałów wykorzystują przyrządy pomiarowe takie jak liniał, suwmiarka czy mikrometr. Zestawy do montażu układów elektrycznych w prosty i zabawny sposób pomogą w nauce praw fizyki i umożliwią zrozumienie zasad działania układów elektrotechnicznych i elektronicznych. W kształtowaniu natomiast prawidłowych i właściwych nawyków sprawnego i bezpiecznego posługiwanie się narzędziami i sprzętem technicznym pomocne są plansze zawierające „Instrukcja BHP przy posługiwaniu się ręcznymi narzędziami przy obróbce metali i drewna” i instrukcje obsługi urządzeń elektrycznych.
Różnorodność zasobów sprawia, że już zastanawiamy się nad projektami na przyszły rok. Oto kilka zdjęć z naszych realizacji.
I.P, M.K, J.Z